Brzi lijek za tvrdu stolicu


Tvrda stolica ili zatvor je vrlo čest problem s kojim se suočava veliki broj ljudi. Ovaj problem se definira kao nedostatak redovne stolice, stolica koja je tvrda i suha te koja se teško ili ne može eliminirati iz tijela. Zatvor može biti privremen ili kroničan, a uzroci su različiti i mogu biti fiziološki ili psihološki.

Fiziološki uzroci zatvora uključuju nedostatak vlakana u prehrani, nedostatak tjelesne aktivnosti, dehidraciju, upotrebu određenih lijekova, bolesti probavnog trakta ili štitnjače, a u nekim slučajevima, i neurološke probleme. Psihološki uzroci uključuju stres, anksioznost i depresiju.
Zatvor može dovesti do drugih problema kao što su nadutost, bolovi u trbuhu i rektumu, hemoroidi i analne fisure. Ako se zatvor ne liječi, može dovesti do ozbiljnijih komplikacija, kao što su crijevna opstrukcija i perforacija.

Kada tvrda stolica postaje problem?

Osobe koje imaju problema s tvrdom stolicom i nadutošću vrlo dobro znaju koja je za njih najvažnija i ne tako sporedna stvar na svijetu. To je redovit odlazak na toalet i rješavanje pratećeg problema nadutosti i konstipacije.

O konstipaciji govorimo kad kretnje crijeva postanu manje učestale, stolica tvrda i suha, a njezino pražnjenje otežano i bolno. Oni koji pate od ovih problema, vrlo dobro znaju da su najjače sredstvo u borbi protiv nadutosti i tvrde stolice, namirnice bogate vlaknima (30 g vlakana dnevno), unos tekućine (2 litre dnevno) i kretanje. Ako smo uporni i dosljedni, riješit ćemo se tegoba i izbjeći posjet liječniku.
Postoji mnogo načina da se ublaži zatvor i tvrda stolica. Prva linija liječenja uključuje promjene u prehrani i tjelesnoj aktivnosti. Konzumiranje više vlakana i tekućine može pomoći u amelioraciji problema tvrde stolice. Također, redovita tjelesna aktivnost može poboljšati pokretljivost crijeva i olakšati prolazak stolice.

U nekim slučajevima, doktor može preporučiti korištenje laksativa ili drugih lijekova za olakšavanje zatvora. Međutim, važno je imati na umu da dugotrajna upotreba laksativa može dovesti do ovisnosti i smanjene funkcije crijeva.

Uz promjene u prehrani i životnom stilu, postoje i neke prirodne metode koje mogu pomoći u borbi protiv zatvora. Primjerice, neki ljudi smatraju da piti toplu tekućinu na prazan želudac ili konzumirati određene namirnice kao što su maslinovo ulje, kefir, suhe šljive i laneno sjeme može pomoći u reguliranju crijevnih funkcija.

Ukratko, zatvor i tvrda stolica su vrlo česti problemi s kojima se suočavaju mnogi ljudi. Srećom, postoje brojne strategije koje se mogu koristiti za ublažavanje ovog problema, uključujući promjene u prehrani i tjelesnoj aktivnosti, lijekove i prirodne metode. Ako se problem nastaviZatvor, tvrda stolica, može nas zadesiti bilo kad i bilo gdje. Svi znamo koliko je opstipacija čest problem kod ljudi. 

Bilo da se radi o akutnom zatvoru, što može biti posljedici stresa, dužeg putovanja, ili o dugotrajnom, hroničnom zatvoru, ovaj prirodni lijek za tvrdu stolicu će biti od velike koristi. Isprobjte prije nego se odlučite za hemijske laksative.

Osim toga, pojedinac može patiti od velikog fizičkog napora prilikom pražnjenja crijeva i imati osjećaj boli u analnoj regiji. Prije svega, morate znati da je ovo stanje prisutno kod osoba čija je prehrana siromašna vlaknima, a bogata mesom i slatkišima. Drugi čimbenici koji također mogu biti povezani s ovim stanjem su tjelesna neaktivnost i sjedilački način života. Ne treba isključiti prisutnost nekih crijevnih bolesti, poput analnih fisura, hemoroida i bolesti debelog crijeva.

Vrijedi spomenuti da ovaj problem karakteriziraju stalne poteškoće u otklanjanju i stoga ga je potrebno detaljnije analizirati. U tom smislu obično se preporučuje brzi lijek za tvrdu stolicu i korištenje laksativa.

Prirodni lijek za tvrdu stolicu

Protiv tvrde stolice često pomažu suhe šljive koje uzmamo ujutro natašte i navečer prije spavanja. Šljive 15 minuta prije upotrebe trebamo staviti u mlaku vodu da omekšaju.

Mnogima pomaže kura s koprivom kuhanom u domaćem slatkom mlijeku. Najbolje su mlade, proljetne koprive, a ako nemate domaće mlijeko, koristitite iz tetrapaka. Po pravilu ovu smjesu pijemo ujutro, natašte. Istodobno su koprive i sredstvo protiv povraćanja žuči, zbog migrene. Ova metoda se koristi od davnina, i mnogo se puta pokazala djelotvornom. Također, i prijesna salata od kopriva izvrsno je sredstvo koje u isto vrijeme povoljno utiče na krv.

Tjesto od smokava protiv tvrde stolice
Protiv tvrde stolice djeluje također i čaša tople vode koju treba uzeti ujutro, natašte. Ako to ne pomaže, uzmite nekoliko kriški suhi smokava, u obliku tijesta. Za pripremu tijesta od smokava potrebni su vam sljedeći sastojci:

100 gr. smokava
100 gr. rozina (cveba)
20 gr. lišća od sene, po mogućnosti u prahu,
20 – 50 gr. lanenoga sjemena.
Priprema se tako što suhe smokve izrežemo na dva ili četiri djela. Sjemenke lana usitnimo na mlinu od kafe. Pomješamo sve sastojke i zatim dobivenu masu protisnemo kroz mašinu za mljevenje mesa. Ako mislite da nije dovoljno, protisnite još jednom. Zatim dobro promješajte i oblikujte po želi. Od tjesta, po potrebi, režemo kriške i konzumiramo. Ovako pripremljeno tjesto možemo čuvati u frižideru nekoliko dana.

Brzi lijek za tvrdu stolicu kod djece

Kako potaknuti stolicu kod djece? 
Zadržavanje stolice kod djece gotovo je jedan od najčešćih problema s kojim se pedijatri susreću u svojoj praksi. Djeca često zbog straha od bolova zadržavaju stolicu kada osjete potrebu za defekacijom (ako je riječ o tvrdoj stolici), umjesto da opuste mišiće čmara i tako omoguće normalno istiskivanje stolice.

Kako stolica ostaje sve duže u crijevu, postaje sve tvrđa i tako nastaje “čep”. Snaga crijeva se smanjuje kako pristiže novi sadržaj te ono usred širenja gubi svoju potencijalnu kontraktilnost i učinkovitost. Probleme zatvora tada je potrebno rješavati omekšavanjem stolice uz pomoć prehrane i laksativa. 

Prirodni lijek protiv zatvora i tvrde stolice kod djece

Stolicu kod djeteta možete pokušati razmekšati na sljedeće načine: 

Povećajte unos namirnica kao što su vlaknasto povrće, kruh sa sjemenkama i žitarice.
Prehrani dodajte cijeđene voćne sokove, kašice, juhe i druga jela koja se jedu na žlicu.
Smanjite unos mlijeka (privremeno možete koristiti i mlijeko s manjim postotkom masnoće).
Koristite više maslinovog ulja u prehrani.
Povećajte unos tekućine.
U apotekama možete potražiti sirup od smokava i suhih šljiva, a možete uzeti i laktozni sirup, te kapi protiv opstipacije. Prirodni pripravci od smokve odličan su izbor ako želite potaknuti crijeva te smanjiti nadutost i grčeve. 
Čaj od komorača i kamilice pomoći će u olakšavanju grčeva i uklanjanju nadutosti.
Ako dijete često pati od zatvora, uvedite pravilo češćih, manjih obroka. Izbjegavajte djetetu davati velike količine grickalica i suhe hrane.

Supa protiv tvrde stolice

Lijenim crijevima koristi također posebno spremljena supa. Pijemo je ujutro s dvopekom ili hljebom od grubog brašna. Priprema: ujutro skuhamo supu od mljevenog, čistog pšeničnog griza (krupice), kojemu dodamo narezanu malu glavicu luka i zgnječeno česno češnjaka.
U skuhanu juhu/supu dodamo sitno nasjeckanog peršuna i kašiku maslinova ulja. Taj jednostavni doručak je već mnoge riješio tvrde stolice. U tvrdokornim slučajevima dodamo juhi još laneno sjeme ili sjeme trpuca (bokvica, Psylium ljuskice) prije upotrebe sjeme sameljemo.

Tvrdu stolicu možemo također izbjeći ako promijenimo prehranu. Hrana ne smije izazivati zatvor. Pri kratkotrajnim zatvorima, poslije kojih naizmjence slijede proljevi, uvijek postoji sumnja na tumor debelog crijeva.
Ako je tvrda stolice psihičkog porijekla, posljedica nervoze, zamaranja ili uzrujavanja, moramo se prije svega pobrinuti za duševnu ravnotežu, dobar san i opuštanje, a oni koji mnogo sjede za što više razgibavanja.

Namirnice s visokim udjelom vlakana 

 

Evo tri popularna recepta koji mogu pomoći u olakšavanju problema s tvrdom stolicom:

1. Kaša od zobenih pahuljica s jabukom i cimetom
1/2 šoljica zobenih pahuljica
1 šoljica vode
1/2 šoljica nasjeckane jabuke (s korom)
1/2 kaškica cimeta
U loncu zagrijte vodu dok ne zakuha, dodajte zobene pahuljice i jabuku te smanjite vatru. Kuhajte dok se ne zgusne, otprilike 5-7 minuta. Maknite s vatre i dodajte cimet. Poslužite toplo.


Salata od kvinoje i graha
1 šoljica kvinoje
1 konzerva graha (ili 1 1/2 šoljice kuhanog graha)
1 crvena paprika, narezana na kockice
1 žuta paprika, narezana na kockice
1/2 crvenog luka, narezanog na kockice
2 kaškice  maslinovog ulja
2 kaškice limunovog soka
sol i papar po ukusu
Kuhajte kvinoju prema uputama na pakiranju. U velikoj zdjeli pomiješajte kvinoju, grah, papriku i luk. U manjoj zdjeli pomiješajte maslinovo ulje, limunov sok, sol i papar. Prelijte preko salate i dobro promiješajte. Poslužite hladno.


Smoothie od jagoda i banana
1 banana
1 šoljica svježih ili smrznutih jagoda
1/2 šoljica jogurta
1/2 šoljica bademovog mlijeka
1 kaškica meda
U blenderu pomiješajte sve sastojke dok ne dobijete glatku smjesu. Poslužite odmah.
Ovi recepti su zdravi, ukusni i jednostavni za pripremu, a mogu pomoći u olakšavanju problema s tvrdom stolicom. Međutim, uvijek je važno konzultirati se s doktorom ili nutricionistom prije uvođenja značajnih promjena u prehranu, posebno ako osoba pati od kroničnih zdravstvenih problema ili uzima lijekove koji bi mogli utjecati na probavni sistem

Facebook komentari

AKO IMAŠ DOMAĆI PROIZVOD

OBJAVI OGLAS!