Čaj za prostatu


Jedan od najvećih zdravstvenih problema sa kojima se muškarci susreću od pamtivijeka u svim dijelovima svijeta predstavljaju tegobe sa prostatom.
One mogu biti različite naravi , jačine i oblika. Skoro svaki drugi muškarac stariji od 45 godina već je imao  problema sa prostatom a velika je vjerovatnoća da će ih svi doživjeti ukoliko dočekaju poznu starost.

U zadnje vrijeme ta granica starosti u kojoj se muškarci susreću sa ovim problemom sve se više pomjera.

Prostata je mišićavi organ veličine oraha koji jednim dijelom prstenasto zatvara mokraćni kanal. Njena funkcija je produkcija sekreta koji prenosi spermatozoide.
Kako muškarci stare često dolazi do različitih problema sa prostatom a najčešči su uvećanje prostate, akutna i hroničan upala.

Odgovor medicine sastoji se u različitim terapijama ali vrlo često medicinske terapije su neučinkovite ili ber nedovoljno učinkovite. Neke od tegoba koje muče muškarce koji imaju problem sa prostatom su : učestalo mokrenje, nemogućnost potpunog izmokravanja, noćno mokrenje, opšta slabost, hladnoća i bol u donjem dijelu leđa i genetalija, problemi sa erekcijom, problemi sa ejakulacijom itd.

Najčešći uzrok učestalog noćnog mokrenja kod žena je hronična upala bešike, i to zato što ova bolest dovodi do smanjenja bešike. Kod muškaraca je pak glavni razlog noćnog mokrenja uvećana prostata, to jest dobroćudna hiperplazija prostate. Naime, prostata kod većine muškaraca počinje da se uvećava već posle tridesete godine života, a u osmoj deceniji preko 90% muškaraca ima dobroćudno uvećanje prostate.

Jedan od najboljih i najčešće korištenih čajeva za pomoć kod problema sa prostatom jeste čaj od vrbovice.

Vrbovica (Epilobium pariflorum L.), u narodu poznata i kao svilovina, mala ili bijela mlječika, kiprovina, crveni noćurak te vrbova ružica još je jedan moćan prirodni lijek, na glasu kao najkvalitetniji biljni pripravak za liječenje poremećaja prostate (različitih oblika upala, infekcija te karcinoma) kod muškaraca po čemu je cijenjena u cijeloj Europi, a posebno u Velikoj Britaniji, Njemačkoj i Francuskoj.

Ljekovita svojstva vrbovice

Ova biljka nije bez razloga toliko cijenjena - u sebi sadrži veliku količinu ljekovitih tvari koje preko svojih antivirusnih, antibakterijskih i protuupalnih svojstava djelotvorno utječu na naš organizam.

Tako čaj od vrbovice sadrži:

- bioflavonoide
- kvercetin
- miricetin
- sitosterol
- karoten
- veliku količinu vitamina C

Bioflavonoidi pomoću svojih antioksidativnih svojstava usporavaju razvoj karcinoma, kvercetin svoje moćno djelovanje ostvaruje kod upala i srčanih oboljenja, sitosterol snizuje visoki kolesterol, a vitamin C uz keratin, nosi zasluge za pravilan razvoj tkiva te zdravlje kože i očiju.

Zbog navedenih moćnih svojstava, vrbovica se pokazala uspješnom u liječenju:
- benigne hiperplazije prostate,
- prostatitisa, akutnog prostatitisa
- inkontinencije
- bolesti mjehura i bubrega (upale, tumori itd.) te bolnih menstruacija kod žena
- upornih bakterijskih infekcija u mjehuru i mokraćnim kanalima

Naročito se pokazala efikasnom kod problema s mokrenjem kao posljedicom uvećanja i upale prostate, ali pomaže i kod drugih tegoba vezanih za prostatu, posebno kod akutnog prostatitisa izazvanog bakterijama te tijekom postoperativnog perioda za brži oporavak od operacije.

Čaj od vrbovice priprema

Kod pripreme čaja od vrbovice najbolje je pratiti uputstva proizvođača čaja od vrbovice koji imate.
Općenito priprema čaja od vrbovice:
1-2 čajne kaškice čaja preliti s 200 ml kipuće vode. Poklopiti i ostaviti 5 do 10 minuta. Čaj procijediti i spreman je za korištenje.
Iako se često spominje da čaj treba ostaviti i do 15 minuta poklopljen, pa tek onda procijediti.

Vrbovica čaj doziranje – koliko piti čaja od vrbovice

1-2 kaškice čaja od vrbovice su ekvivalent 1 do 2 grama biljke. Dnevna doza je 4 grama. Ona se ne bi trebala prekoračivati. Stoga kod pravljenja čaja vodite računa o tome koliko ste čaja stavili za pripremu šoljice čaja.

Ako se koristi jedna kaškica čaja tada je dnevna doza do 4 šoljice, ali ako se na šoljice čaja stave 2 kaškice tada je dnevna doza do 2 šoljice čaja.
Kod određenih problema često se ovaj čaj pije 3 puta dnevno, svježe pripremljen, ali tada se svaka šoljice

Čajevi koji se koriste kod problema sa prostatom

Zeleni čaj za zdravlje prostate

Zeleni čaj je poznat po tome što je bogat antioksidantima i ima antibakterijska svojstva, a posebno se preporučuje kod osoba koje imaju problema s urinarnim traktom. Brojna istraživanja su pokazala kako je zeleni čaj odličan za suzbijanje raka prostate jer utječe na suzbijanje kancerogenih stanica.

Čaj hibiskusa za zdravlje prostate

Čaj hibiskusa je poznat po svom pozitivnom učinku na krvni tlak, ali važan je za muško zdravlje jer sadrži i antikancerogena svojstva te se zbog toga preporučuje oboljelima od karcinoma prostate.

Čaj od brusnice za zdravlje prostate

Poznato je kako se brusnica koristi za prevenciju i liječenje bolesti urinarnog trakta, ali pomaže i za ublažavanja raznih problema s prostatom. Kao i kod prethodno spomenutih vrsta čajeva, i čaj od brusnice sadrži antikancerogena svojstva.

Uvin čaj za zdravlje prostate

Definitivno na popisu čajeva, koji pozitivno djeluju na zdravlje prostate, jest i poznati uvin čaj koji je prirodno sredstvo koje pomaže kod upale prostate. On je isto izvrstan odabir ako patite od učestalog mokrenja, imate problema s mlazom ili početkom samog mokrenja.

Narodni lijek za prostatu i mokraćne kanale 

− 2 kašičice isjeckanih listova brusnice preliti sa 2 čaše kipuće vode, ostaviti da odstoji 15–20 minuta, zatim ohladiti i uzimati po 100 ml 3–4 puta dnevno.
− 2 kašičice osušenih i isjeckanih listova podbjela preliti čašom kipuće vode, pokriti i pustiti da odstoji 15 minuta. Ostaviti 45 minuta na sobnoj temperaturi, procjediti i pustiti tečnost da jednom provri. Uzimati toplu tečnost po kašiku 3 puta dnevno prije jela.
− Uzeti jednake količine cvjetova kamilice i valerijane, listova nane, i plodova kima i morača. Kašiku smjese preliti čašom kipuće vode, ostaviti da odstoji 5–20 minuta, procjediti i piti po pola čaše ujutru i uveče.
− 15 g suhih cvjetova kamilice preliti sa 2 litra kipuće vode, ostaviti da odstoji 15 minuta. Piti sa medom ili šećerom i kremom. Preporučuje se ispijanje ovog čaja noću – prouzrokuje čvrst i spokojan san.
− Kašiku iseckanog korjena maslačka izmješati u emajliranoj posudi, preliti sa 200 ml vrele vode, pokriti i ostaviti da odstoji 15 minuta. Povremeno promješati. Ostaviti da se ohladi 45 minuta na sobnoj temperaturi, procjediti, ostatak istisnuti i zapreminu tečnosti vratiti na početni nivo. Čuvati na hladnom mjestu najviše 2 dana. Uzimati toplo po trećinu čaše 3–4 puta dnevno.

Pomoć iz prehrane kod problema sa prostatom

Pomoć u liječenju možete potražiti i u prehrani te dodacima prehrani. Poznata su povoljna djelovanja brusnice, koprive, selena, cinka, vrbovice, sjemenki bundeva… Na tržištu postoji velik broj preparata namijenjenih liječenju problema s prostatom. Prije upotrebe bilo kojeg od preparata savjetujte se s doktorom. Kada koristite neki preparat, nemojte očekivati poboljšanje u kratkom razdoblju. Za optimalan učinak potrebno je redovito korištenje preparata tijekom 2-3 mjeseca točno prema uputi.
Istraživanje koje je u Sjedinjenim Američkim Državama provedeno na više od 50.000 muškaraca pokazalo je da postoji direktna povezanost pojave tumora prostate s načinom prehrane. Taj je tumor znatno češći kod muškaraca koji su u svojoj prehrani koristili većinom masti životinjskog porijekla.

Integralne žitarice

Drugi podatak, dobiven sistematskim ispitivanjem velikog broja muškaraca srednjih godina, pokazao je da je učestalost pojave malignog oboljenja prostate znatna kod osoba koje neumjereno koriste alkohol. Uvećanje prostate može biti smanjeno ili usporeno adekvatnim unosom minerala cinka budući da cink djeluje na smanjenje stvaranja i akumulacije hormona dihidrotestosterona za koji je poznato da predstavlja jedan od bitnih faktora u nastanku tumora prostate.

Pravilnom prehranom osigurat će se dovoljan unos cinka u organizam. Najviše cinka ima u integralnim žitaricama, mahunarkama, orasima, sjemenkama tikve, krtom mesu, morskim plodovima i ribi. Najbogatiji prirodni izvor cinka su oštrige ili kamenice. Vitamin E i neke masne kiseline (omega-3) prisutne u plavoj ribi korisni su kod oboljenja prostate budući da svojim djelovanjem sprečavaju dodatnu upalu. Pojedini liječnici ističu da je potrebno popiti barem 1,5 litara tekućine dnevno i uzimati povremeno vitamin B6, kao prirodni blagi diuretik. Naročito se preporučuje čaj od koprive.

Koje su namirnice najbolje za zdravlje prostate?

Normalno funkcioniranje prostate zahtjeva uravnoteženu, cjelovitu prehranu, bogatu vitaminima, proteinima, elementima u tragovima te aminokiselinama.

S obzirom da nije uvijek moguće iz hrane dobiti potrebnu količinu minerala i vitamina za normalno funkcioniranje, preporučuje se uzimanje dodataka prehrani, poput Swanson Saw Palmetto, kako bi se na taj način očuvala zdrava i prirodna funkcija prostate.

Paradajz
Paradajz je iznimno popularno povrće, također i izvor likopena, snažnog antioksidansa, koji se pri istraživanju pokazao vrlo korisnim za poboljšavanje zdravlja prostate.

Iako je zdrav paradajz hranjiv, prilikom obrade povećava se njihova antioksidativna snaga pa se preporuča konzumirati sok, supu ili umak od paradajza.Paradajz se pokazao dobar kod dobroćudnog povećanja prostate i snižavanja razine PSA. S obzirom da je paradajz dostupan tokom cijele godine, nema problema uvrstiti ih u svakodnevnu prehranu.

Orašasti plodovi
Zdrave masnoće poput onih pronađenih u orasima, bademima ili lješnjacima mogu pomoći smanjiti razinu kolesterola i pridonijeti zdravlju mozga., ali još je jedan razlog zašto biste trebali grickati orašaste plodove. Oni su ujedno i dobar izvor cinka, esencijalnog materijala važnog i za održavanje zdravlja prostate. Pravilnom prehranom osigurava se dovoljan unos cinka u organizam, koji je, osim u orašastim plodovima, prisutan i u mahunarkama, integralnim žitaricama, sjemenkama bundeve te morskim plodovima, posebno oštrigama ili kamenicama.

Kopriva/žara
Ima visok biološki potencijal i brojna pozitivna djelovanja jer sadrži znatne količine vitamina C i provitamina A, važne minerale (magnezij, kalcij, cink i željezo), karoteonide, polifenole, fitosterole i glikozide. Djelovanje i lista i korijena koprive potvrđeno je kontroliranim znanstvenim studijama. Sastojci listova sprječavaju razvoj upalnih procesa, a pripravci od listova preporučuju se kao dodatna terapija u slučaju oslabljenog organizma, anemije, čestih mokraćnih infekcija i poremećaja mokrenja. Pripravci od korijena koprive učinkoviti su za ublažavanje i saniranje problema benigne hiperplazije prostate te kod akutnog ili kroničnog prostatitisa, što su dokazale i kliničke studije. Korijen je odobren u terapiji benigne hiperplazije prostate i na tržište dolazi u obliku suhog ekstrakta čija je terapijska doza 800 mg na dan.

Zeleni čaj za prostatu
Zeleni čaj sadrži brojne antioksidanse te ima antibakterijska svojstva. Ovo može biti od posebnog značaja osobama koje imaju problema s urinarnim traktom, jer može pomoći prevenirati infekcije.
Smatra se da je ovaj čaj pogodan kao lijek za prostatu i potenciju. Istraživanja pokazuju da je zeleni čaj uspješan kod suzbijanja raka prostate jer sadrži katehine, spojeve s jakim antioksidativnim djelovanjem, ističu stručnjaci sa zdravstvenog portala Healthline.
Ako želite piti zeleni čaj za prostatu, najbolje je da ga potražite u ljekarnama ili dućanima zdrave hrane, u obliku suhih listića.
U tom slučaju, čaj pripremite tako da u vrelu vodu ubacite čajnu žličicu listića zelenog čaja. Nakon što pustite da odstoji par minuta, procijedite čaj i spreman je za ispijanje.
Međutim, zapamtite da zeleni čaj sadrži kofein te ga nemojte piti ako imate već povećanu prostatu.

Kurkuma
Ovaj začin žute boje sadrži kurkumin, spoj koji može imati protuupalna svojstva. Nedavno istraživanje provedeno u Japanu potvrdilo je da taj spoj potiskuje širenje stanica raka prostate.
Kurkumom možete začiniti krumpir ili tikvice, kao i dodati ga riži za ukusniji curry.
Brokula
Brokula je izvor vrlo važnih hranjivih sastojaka te zajedno sa ostalim korjenastim povrćem (cvjetača, prokulica, kupus) sadrži velike količine fitonutrijenta sulforafana koji djeluje protiv raka.

Istraživanja su pokazala da jedenje brokule češće od jednom tjedno može umanjiti vjerojatnost od raka prostata III i IV stadija za 45 %.

Najbolji način konzumiranja brokule je kuhanje na pari ili pirjanje, ali ne duže od 5 minuta, jer se time gube nutritivne vrijednosti. Prije samog kuhanja, narežite brokulu na komade i pustite da odstoji 5 minuta. Za još bolji učinak, prilikom pripreme dodajte maslinovo ulje ili svježi češnjak ili čile.

Riba
Višestruko nezasićene masne kiseline, poput omega-3 i omega-6, ubrajaju se među esencijalne masne kiseline koje tijelo dobiva isključivo putem prehrane. Tradicionalna zapadnjačka prehrana bogata je omega-6 masnim kiselinama, ali najčešće oskudijeva omega-3 mastima.

Povoljan omjer omega-3 i omega-6 masnih kiselina može pridonijeti zdravlju prostate – tako studija objavljena u časopisu American Journal of Clinical Nutrition sugerira vezu između konzumacije ribe i smanjene smrtnosti od raka prostate. Preporučuje se jesti masnu ribu do dva puta tjedno kako biste povećali unos omega-3 masnih kiselina, što podrazumijeva losos, haringu, skušu, sardine i pastrvu.


Čaj od brusnice za prostatu
Plod brusnice se često koristi za prevenciju i liječenje bolesti urinarnog trakta te pomaže ublažavanju simptoma problema s prostatom. Posebno može pomoći kod simptoma povećane prostate. Brusnice također imaju i antikancerogena svojstva za suzbijanje raka prostate.

Za pripremu čaja od brusnice najbolje je koristiti suhe brusnice koje inače možete i jesti. Čaj je potrebno procijediti nakon 10 minuta i popiti ga dok je još topao.

Lubenica
Na svakih dva miligrama likopena koji su ljudi svakodnevno konzumirali, došlo je do smanjenja rizika od razvoja prostate za jedan posto, pokazalo je istraživanje provedeno na Sveučilištu Illinois. Možda se ne čini puno, ali oko sto grama lubenice sadrži četiri do pet grama likopena.

Šipak
Šipak (nar) je iznimno bogat antioksidansima i fitokomekalijama, koje su iznimno značajne za promicanje zdravlja prostate.

Iako je sam šipak ponekad teško jesti radi kore, također je popularan i lako dostupan sok od nara.

Bobičasto voće
Bobice poput kupina, malina i jagoda bogate su vitaminom C i antioksidantima. Antioksidanti igraju važnu ulogu u tijelu jer umanjuju oštećenja stanica nastala djelovanjem slobodnih radikala, što se povezuje i s pojavom karcinoma, dok vitamin C također može pomoći u ublažavanju simptoma benigne prostatične hiperplazije.

Sabal palma (Serenoa repens)
Ova biljka iz porodice Arecaceae je niska grmolika vrsta palme koja raste kao puzavi, rjeđe uspravni grm visine jednog do dva metra. Za proizvodnju pripravaka od sabal palme koristi se ekstrakt njezinih zrelih osušenih plodova (Sabal fructus).

Početkom prošlog stoljeća farmakopeja SAD-a navodi je kao ljekoviti pripravak namijenjen prije svega olakšanju tegoba s prostatom. U narodnoj medicini upotrebljavala se i kod bolesti bubrega, bronhitisa, proljeva, ekcema i opće slabosti te za povećanje potencije kod muškaraca. Sabal se najčešće koristi za olakšanje i liječenje tegoba povezanih s benignom hiperplazijom prostate u blažem ili izraženijem obliku. S obzirom na to da dobroćudno povećanje prostate pokreću ekstremno visoke razine testosterona i dihidrotestosterona u njezinu tkivu, djelotvornost sabala povezuje se upravo njegovim djelovanjem na aktivnost androgenih hormona.
Iako svojstva sabala upućuju na njegovu široku primjenu, najčešće se preporučuje kod nekoliko specifičnih tegoba: teškoće s mokrenjem, bolesti mokraćnog mjehura, benigne hiperplazije prostate i spolne nemoći.

Čaj od hibiskusa za prostatu
Osim što poboljšava sveukupno stanje i ima pozitivan učinak na krvni tlak, čaj od hibiskusa može sadržavati i određena antikancerogena svojstva. Ovo svojstvo je od posebne važnosti za muškarce koji se pate od karcinoma prostate.
Čaj od hibiskusa radi se od sušenih ili svježih cvjetova biljke hibiskusa, a može se piti topao ili ohlađen.
Stručnjaci ističu da čaj od hibiskusa posjeduje određene spojeve koji djeluju pozitivno na zdravlje muškaraca. To su:

limunska kiselina,
malična kiselina,
tartaratna kiselina,
vitamin C,
minerali.
Čaj od hibiskusa je crvene boje te ima pomalo trpak okus.

Artičoke
U artičokama se nalazi ferulinska kiselina za koju se smatra da može smanjiti rast stanica raka prostate. Naime, nedavna talijanska studija utvrdila je da prehrana bogata ferulinskom i kofeinskom kiselinom može smanjiti rizik od razvoja raka prostate.

Mrkva
Karoten je odgovoran za dobar vid, ali i zdravu prostatu. Muškarci koji su u okviru jednog vijetnamskog istraživanja jeli više mrkve, imali su 65 posto manju vjerojatnost da će razviti rak prostate. Zašto? Karoten u mrkvi je bio dostupniji nego u drugim namirnicama, zbog čega je tijelo sposobnije apsorbirati hranjive tvari.

AFRIČKA ŠLJIVA (Pygeum africanum)
Zimzeleno stablo čija kora ima ljekovita svojstva i sadrži fitosterol koji djeluje protuupalno na prostatu. Također može povoljno utjecati i na probleme s mokrenjem, poput učestalog mokrenja i nepotpunog pražnjenja mjehura.

Kora afričke šljive pomaže tijelu ukloniti neželjene stanice, istovremeno štiteći zdrave stanice.
Prije korištenja bilo kakvih biljnih preparata u zdravstvene svrhe, obavezno se savjetujte s doktorom 

Namirnice koje treba izbjegavati
Donosimo i popis namirnica koje mogu imati negativan učinak na prostatu:

Ograničite meso i mliječne proizvode
Prehrana bogata mesom i mliječnim proizvodima radi puno testosterona može povećati rizik od bolesti prostate. Stoga bi radi očuvanja zdravlja prostate trebalo ograničiti u prehrani unos crvenog mesa, sira, mlijeka i maslaca.
Pazite na unos kofeina
Pripazite na unos pića koja sadrže visoki udio kofeina, poput kave te energetskih napitaka koje bi trebalo izbjegavati. Unatoč kofeinu mala količina zelenog čaja je u redu s obzirom na njegov pozitivan učinak na zdravlje prostate.
Izbjegavajte začinjenu hranu
Ova vrsta hrane i nije najbolja opcija za prostatu jer može nadražiti i prostatu i mokraćni mjehur.
Alkohol
Alkoholna pića mogu djelovati nadražujuće na mjehur i na prostatu te izazvati učestalo mokrenje. Umjerenost u konzumaciji alkoholnih pića je ovdje ključna.

Pripazite na unos soli
Hrana sa visokim udjelom soli (konzervirana hrana, umaci, dimljeni proizvodi) također može djelovati nepovoljno na prostatu. Višak natrija zadržava vodu, što dovodi do edema tkiva. To može rezultirati povećanom prostatom te povećati bol i otežati mokrenje.

U nepovoljne namirnice spadaju također i masno meso, bogate juhe, majoneza, kečap te brza hrana

Facebook komentari

AKO IMAŠ DOMAĆI PROIZVOD

OBJAVI OGLAS!