Guščija mast za upalu pluća, astmu i bronhitis


 

ŠTA JE GUŠČIJA MAST

Guščija mast je životinjska mast koja se dobija topljenjem sloja vezivnog i potkožnog masnog tkiva kod gusaka. Sadrži većinu masnih kiselina potrebnih telu, pa je od davnina korišćena za lečenje mnogih bolesti.

Od kiselina sadrži:

  • omega 3
  • oleinsku kiselinu
  • palmitinsku kiselinu
  • linolnu
  • linolensku kiselinu
  • stearinsku
  • mirističku, i dr.

Guščija mast također sadrži veliku količinu minerala i vitamina:

  • magnezijum,
  • natrijum,
  • selen,
  • cink,
  • bakar; i
  • vitamine: B1, B2, B3, B5, B6, B12, E, PP itd.

Koliko je guščija mast korisna, vidi se već u njenom sastavu:

Budući da sadrži omega-3 masne kiseline, telo ne samo da ih dobro apsorbuje, već i čisti krvne sudove od naslaga holesterola.

Palmitinska kiselina sadržana u ovoj masti ima antibakterijska svojstva, što je neprocenjivo kod virusnih i bakterijskih infekcija.

Stearinska i linolna kiselina, koje imaju protivupalna i antialergijska svojstva, pomažu u suočavanju sa kašljem u slučaju alergija i upalnih procesa respiratornog trakta.

Aminokiseline i vitamini E, PP, C, kao i grupa vitamina B, koji su deo ove masti, aktivno se bore protiv ćelijske hipoksije, tokom upalnih procesa disajnog sistema.

Elementi u tragovima, magnezijum, selen, cink i natrijum pridonose brzom oporavku od svih vrsta virusnih i bakterijskih infekcija.

Guščija mast se može koristiti na dva načina:

  • nanošenjem na kožu kao obloga
  • u ishrani

KAKO SE DOBIJA GUŠČIJA MAST I KAKO JE PRAVILNO ČUVATI

Kako bi se pripremila guščija mast, sva se potkožna mast sakuplja od guske, iseče na male komade prečnika 1,5-2 cm i stavi u posudu gde će se kuvati na laganoj vatri najmanje pola sata. Dobijena masa se filtrira kroz sito, uliva u staklenu posudu, prekriva pergament papirom na vrhu, veže i stavlja na hladno mesto, u frižider ili podrum.

Sirova mast se može čuvati 3-4 meseca u zamrzivaču, rastopljenu treba čuvati u zatvorenoj posudi u frižideru do 6 meseci, dok u zamrzivaču, rastopljena se mast može čuvati do 2 godine, a ako je poklopac hermetički zatvoren, tada i do 3 godine bez narušavanja kvaliteta, pod uslovom da je ne odmrzavate.

Lekovita svojstva guščije masti otkrivaju se svakim danom sve više i više.

KOD KOJIH BOLESTI POMAŽE GUŠČIJA MAST?

Lekovita svojstva guščije masti čine je nezamenjivim proizvodom koji se koristi u sledećim slučajevima:

  • kod problema sa plućima (upala pluća, bronhitis, astma, tuberkuloza)
  • sa lezijama kože (opekotine, ozebline, ekcemi, psorijaza)
  • kod problema sa nogama (proširene vene, tromboflebitis, bolovi u mišićima)
  • kod ginekoloških bolesti (neplodnost, erozija)
  • za lečenje prostatitisa
  • sa hemoroidima
  • za lečenje dijabetesa.

Ukoliko vam je bolest uznapredovala, nemojte se ograničiti na lečenje bilo koje bolesti na upotrebu guščije masti. Potrebno je prvenstveno da se obratite svom lekaru i posavetujete se da li je u tom slučaju guščija mast uopšte preporuka kao dodatak lečenju.

Popularnost guščije masti u narodnoj medicini je zbog same činjenice da ona praktično nema kontraindikacija, sve kontraindikacije odnose se na internu upotrebu. Što se tiče spoljašnje primene, praktično nema kontraindikacija. Ali da bi bili skroz sigurni u to, pre nanošenja gušče masti spolja, isprobajte primenu na maloj površini kože. Ako namazano područje pocrveni i počne da svrbi, tada ovaj lek ne smete koristiti. Ako ipak nije usledila reakcija, možete ga sigurno koristiti.

Guščija mast je moćan lijek. Šteta od nje može se doneti samo ako se koristi pogrešno. Osim toga cena ovog leka, koji vam pomaže da se rešite mnogih bolesti i poboljšate celokupno zdravlje, mnogo je niža čak i od najjeftinijih lekova, a ako guščiju mast otopite kod kuće, troškovi će se još više smanjiti. Kvalitetan proizvod trebao bi biti belo-zlatne boje, bez tamno braon mrlja.

Ako nemate zdravstvenih problema, razmislite da koristite guščiju mast u kuhinji, umesto ulja.

GUŠČIJA MAST ZA BOLESTI BRONHIJA I PLUĆA

Za bolesti bronha i pluća oko upotrebe guščije masti u lečenju prvenstveno se konsultujte sa lekarom, jer se te bolesti brzo pretvaraju u hronični oblik i ako se nepravilno leče, mogu stvoriti ozbiljne komplikacije.

Kod ovih bolesti uglavnom je poželjno uzimati sredstva pripremljena od guščije masti tokom lečenja oralno. Najefikasnija je mešavina meda, masti i votke.

Za kašalj, kod bolesti bronhija i pluća priprema se mešavina posebnih sastojaka.

Sastojci:

  • med – 100 g,
  • guščija mast – 100 g,
  • votka – 100 g.

Sve se komponente uzimaju u jednakim delovima. Pomeštajte med, guščiju mast i votku. Ostavite mešavinu na nekom tamnom i hladnom mestu tačno nedelju dana. Zatim uzimajte po jednu kašičicu dnevno, dok ne potrošite sadržaj. Za lečenje je dovoljno pripremiti 300 g leka. Lek se preporučuje čuvati u frižideru.

Ovo možete kombinovati sa utrljavanjem masti na grudi na bazi guščije masti i pčelinjeg voska. Komponente se uzimaju u odnosu 4:1. Otopite vosak pre mešanja. Dobijena smesa se utrlja u predelu grudi, zaobilazeći srce. Oblog se stavlja noću. Da bi se pojačao efekat, oblog treba umotati odozgo toplim šalom.

Guščija mast i mleko protiv kašlja

U šolju toplog mleka rastopite kašiku guščije masti kad su u pitanju odrasli, odnosno malu kašičicu ukoliko pripremate napitak za dete.

Za potpuni efekat, pijte napitak 2 – 3 puta dnevno sa razmakom 4 – 5 sati, sve dok simptomi traju.

Guščija mast i med za izbacivanje šlajma

Guščija mast i med mogu pomoći dosta kod izbacivanja šlajma i sekreta, a rezultati su vidljivi već sutradan. Ovaj recept mogu primenjivati odrasli, ali i deca, a preporuka je unositi do 3 supene kašike dnevno.

Guščija mast za kašalj kod bronhitisa

Pomešajte naribani luk i guščiju mast u jednakim količinama. Ujutro natašte pojedite kašiku mešavine, a uveče trljajte prsa, toplo se umotajte i popijte čašu vrućeg mleka s medom.

Guščija mast kod upale pluća

U gušćem sloju mast naneti na predeo grudi i mirovati utopljeni u ležećem položaju oko sat vremena. Ovu radnju ponovite bar dva puta u toku dana, a pred spavanje, ponovite isti postupak i ostavite mast da deluje tokom cele noći.

Guščija mast, med i beli luk za ublažavanje simptoma astme

Sitno iseckajte ili izgnječite čen belog luka, pa dodajte kašičicu meda i kašičicu guščije masti. Sve lepo pomešajte i uzmite 3 kašičice u toku dana.

Smeša se koristi sve dok je potrebno ublažavati simptome astme, odnosno dok se kašalj ne smiri.

Guščija mast za tuberkulozu

Za tuberkulozu pomaže sledeća smesa: uzmite 100 grama soka aloe i guščije masti, dodajte istu količinu meda i kakaa. U slučaju bolesti konzumirati veliku kašiku rastopljenu u šolji toplog mleka 3 puta dnevno.

Čestom upotrebom guščije masti trebali bi kontrolisati nivo holesterola.

Kod kojih se još bolesti koristi guščija mast

  • Ozebline – pre nego što ozeble delove tela istrljate guščijom mašću, trebate vratiti njihovu osetljivost. Nakon što trnci nestanu, mast se na udove nanosi masažnim pokretima. Obucite toplu odeću ili se zamotajte u vuneni šal.
  • Reumatizam – kupka u kombinaciji sa trljanjem guščijom mašću pomoći će da se rešiti bolova u leđima. Pojačava efekat zagrejavanja celog tela. Reumatizam nestaje nakon nekoliko seansi.
  • Bol u mišićima – da vas ne bi ometali periodični bolovi u telu, problematična područja masiraju se mešavinom masti, meda i alkoholne tinkture. Korištenje ovog sredstva pomaže u poboljšanju protoka krvi i jačanju kapilara.
  • Kod psorijaze i ekcema – ova mast se maže na delove kože zahvaćene bolešću, kao krema. Potrebno je da to činite svako jutro i svako veče, uz terapiju koju vam je propisao lekar.

Korišćenje guščije masti u kozmetologiji

Kozmetičari koriste lekovita svojstva guščije masti za negu lica, tela i kose. Savršeno niveliše male bore, uklanja suvu kožu, zaceljuje male rane. Kozmetika koja se temelji na ovoj komponenti ima pozitivan efekat i vraća lepotu i svežinu ženskog tela. Guščija mast može se dodati redovnim kremama za negu kože.

Korišćenje guščije masti u kuhinji

Guščija mast se ne koristi samo u proizvodnji medicinskih lekova i u kozmetologiji, već i u pripremi mnogih kulinarskih jela, najčešće se koristi u francuskoj kuhinji za izradu raznih umaka, pljeskavica, pečenih mesnih proizvoda, i dr.

Dobro je napomenuti da ukoliko koristite guščiju mast u kuvanju, uvek budite umereni.

Nadamo se da će vam pomoći guščija mast u lečenju ili ublažavanju simptoma, ali pored guščije masti preporučujemo vam da se više informišete i o masti od jazavca u našem tekstu mast od jazavca za upalu pluća.

Izvor: www.zdravljenemacenu.com

NARUČI GUŠČIJU MAST NA ADRESU!

Facebook komentari

AKO IMAŠ DOMAĆI PROIZVOD

OBJAVI OGLAS!